Praca wodzireja – czyli o co chodzi w tym wodzirejowaniu?

Myślę sobie, że zgodzicie się razem ze mną, iż dzień ślubu i wesela to najważniejszy dzień w życiu dla narzeczonych. Para Młoda w tym dniu jest najczęściej najbardziej zestresowana ze wszystkich uczestników tej uroczystości. W ich głowach jest wiele pytań, pojawiają się obawy czy wszystko się uda? Jest to zrozumiałe, bo przecież chcą, aby był to dzień ich radości i miłości. Chcą ze wszystkimi gośćmi przeżywać to co w danym momencie czują. Do końca nie wiedzą, czy obsługa sprosta wszystkiemu? Czy goście będą się dobrze bawili? Czy wszystkiego wystarczy dla każdego? Czy uda się pierwszy taniec? Przyjeżdżają na salę weselną i po wyjściu z samochodu widzą uśmiechniętą postać, która wita ich serdecznie. 


I nie jest to ktoś z rodziny. To człowiek, któremu Młoda Para zaufała i oddała w jego ręce poprowadzenie tej uroczystości. To wodzirej. Kiedy widzą na jego twarzy uśmiech i empatie, uśmiechają się również i wstępuje w nich spokój. Zamieniają między sobą kilka słów i do przodu. 
Na Sali czekają na Nich goście, którzy już wcześniej zostali przywitani przez wodzireja i dostali sugestie jak mogą przywitać Parę Młodą. Tak, sugestie nie polecenia. Wodzirej powinien sugerować, proponować, zachęcać a nie nakazywać. To jest pierwszy klucz do budowania relacji ze wszystkimi uczestnikami. Następnie kolejne etapy wesela, przez które wszyscy przechodzą razem, w integracji i radości oraz wzajemnym zrozumieniu. 


Wodzirej jest tym, którego zadaniem jest dać wszystkim uczestnikom poczucie bezpieczeństwa. I nie powinno być inaczej. Jest niczym czuwający nad wszystkim troskliwy gospodarz. 
Kolejną cechą wodzireja jest tajemniczość. Wodzirej staje się osobą, która pozwala swoim zachowaniem i mową ciała zaintrygować i zainspirować wszystkich uczestników. To powoduje, że goście chętniej chcą brać udział w zabawie. 


Za tym idzie fakt, iż wodzirej powinien być także dobrym mówcą. Dbającym o odpowiedni ton głosu, tempo i artykulację. W wielu przypadkach weselnych wychodzi, iż wodzirej powinien być dobrym strategiem. Najczęściej ta cecha ujawnia się w sytuacjach, które nie były zaplanowane. Oczywiście nie powinniśmy zapominać o przebojowości wodzireja i pozytywnej energii. Smutny wodzirej to nie wodzirej. 


Kolejnym kluczem wodzirejskiej pracy, jest odpowiednio dobrana muzyka. To od tego czynnika zależy powodzenie całej imprezy. Dlatego trzeba być uważnym i cały czas obserwować co się dzieje na parkiecie. Dobierać utwory w taki sposób,
aby nikogo one nie obraziły. 
Co różni wodzireja od dja? To przede wszystkim, że wodzirej prowadzi imprezę pod każdym względem, zaś dj – przeważnie pod względem muzycznym. 
Ja w swojej pracy, która jest moim powołaniem zawsze kieruję się tymi kilkoma zasadami, które dają owoce podczas imprezy. Tak jak wodzirejowanie mnie uwiodło, tak ja chcę uwodzić gości na swoich imprezach.

Wodzirej Grzegorz Freak Frak