Jak poprosić do tańca.

Shell we dance


Na, balach, przyjęciach, lub weselach, których częścią składową są tańce należy stosować się do pewnych zasad określonych przez savoir vivre. Poniżej przedstawiamy dwie z nich.
 1. Mężczyzna obecny na takim przyjęciu powinien zaprosić do tańca kilka kobiet. Przede wszystkim swoją żonę bądź partnerkę , z którą powinien przetańczyć pierwszy taniec. Następnie w dowolnej kolejności gospodynię przyjęcia, którą w przypadku wesela jest panna młoda oraz każdą z kobiet ze swojego stolika (w przypadku gdy jest on mały).
  Nie wypada wciąż prosić do tańca tylko panią siedzącą przy innym stoliku lub panią, która jest z jakimś mężczyzną. Z osobą sobie nie znaną można przetańczyć maksymalnie dwa tańce pod rząd. Natomiast najwięcej tańców należy przetańczyć ze swoją partnerką (partnerem).Dla kobiet ważne jest to, że poza białym tańcem mogą prosić do tańca tylko swoich partnerów.
 2. Przy proszeniu do tańca obowiązuje tzw. zasada sześciu ukłonów. Jeżeli zatem mężczyzna chce poprosić kobietę do tańca wykonuje to w następujący sposób:
 • Pierwszy ukłon czyni w stronę partnera kobiety, z którą pragnie zatańczyć (partner powinien siedzieć z jej lewej strony) i pyta o pozwolenie (mężczyzna, do którego pytanie zostało skierowane musi pamiętać, że jest to pytanie retoryczne).
 • Następnie kłania się kobiecie pytając ją o zgodę (poufałość w pytaniu jest dopuszczalna jedynie w przypadku gdy kobieta, do której kierowane jest pytanie jest osobą bliską).
 • Jeżeli mężczyzna nie zna kobiety powinien jej się przedstawić w momencie, gdy ona wstanie. Jednakże nie całuje jej w rękę w żadnym przypadku.
 • Prowadzi partnerkę od stolika do miejsca przeznaczonego na taniec. Gdy droga ta jest dłuższa, a szczególnie gdy występują na niej jakieś przeszkody (np. schody) podaje kobiecie lewe ramię (prawe zarezerwowane jest tylko dla żony). I znów poufałość dopuszczalna tylko w przypadku bliskich kontaktów.
 • Gdy są już na parkiecie mężczyzna kłania się kolejny raz przed rozpoczęciem tańca.
 • Po zakończeniu tańca, znów wykonuje ukłon i odprowadza partnerkę na miejsce.
 • Po odprowadzeniu kłania się ponownie partnerce a następnie jej partnerowi.Opracowano przy pomocy tekstów Stanisława Krajskiego zawartych na
www.savoir-vivre.com.pl

Tomasz Kuboth Freak Frak

Komentarze

Popularne posty