Wodzirej, a kto to taki?

Wodzirej


Zastanawiając się nad istotą i znaczeniem wodzireja na weselu zabrnąłem w następujące przemyślenia.
Intuicyjnie można rozebrać słowo „wodzirej” na dwa słowa składowe „wodzić” i „rej”. Wodzić czyli prowadzić dokądś, rej czyli szereg, rząd, łańcuch.
Interpretując te słowa  i odnosząc je do rzeczywistości wesela można powiedzieć, że wodzirej to osoba, która prowadzi ludzi w tańcu, organizuje różne zabawy, animuje, ożywia i rozkręca imprezę. Ale czy tylko?
Gdyby spojrzeć głębiej wodzirej jest osobą, której powierza się dużo więcej niż tylko „tańce”. Powierza mu się wszystkich gości, ich nastroje, usposobienia i postawy (często tak różne), humory, wrażenia i wspomnienia. Wodzirej jest osobą, która przyjmuje z jednej strony cały bagaż cisnących butów, rozmytych makijaży, podniszczonych fryzur, oczekiwania, stresów, znudzenia i rodzinnych niesnasek a z drugiej strony potężny ładunek, wzruszenia, radości, szczęścia, uśmiechu i pozytywnych wibracji. Odpowiedzialny jest zatem za to, aby „okiełznać” wszystkie te żywioły, które na salę weselną wnoszą goście weselni i roztoczyć nad nimi opiekę.
Trzeba tutaj powiedzieć, że wodzirej jest jedyną osobą zdolną tego dokonać. Po pierwsze dlatego, że właśnie to jest jego zadanie, któremu może się w pełni oddać (czego nie jest w stanie uczynić żaden starosta bądź gospodarz) i od którego nic go nie odciąga, gdyż nie jest zaangażowany w całą sprawę ślubu. Po drugie dlatego, że ma to we krwi, w tym jest doświadczony i do tego przygotowuje się na długi czas przed weselem.
Myślę, że wodzireja można porównać do ojca, w którego towarzystwie czujemy się bezpieczni, któremu ufamy i powierzamy się. To on czuwa nad tym konkretnym czasem i dba aby był niezapomniany ale i bezpieczny, kulturalny i finezyjny. Nie powinien jednak przejawiać się jako boss, rozkazywać i ustawiać gości do pionu.
Prawdziwego wodzireja nie powinno być widać, powinno się go czuć w całej atmosferze wesela. Powinien on być jak duch, który pojawia się to tu, to tam w odpowiednim czasie subtelnie prowadząc przyjęcie w odpowiednim kierunku. Taki wodzirej jest na weselu bezcenny!

Tomasz Kuboth Freak Frak

Komentarze

Popularne posty